فصل سیزدهم از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید: مغز

فصل سیزدهم از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید: مغز

معرفی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید  

بسیاری از افراد نام ناپلئون هیل را در سطح جهانی با نگارش کتاب بسیار پرفروش "بیندیشید و ثروتمند شوید"، شنیده اند. در واقع نوشتن این کتاب، شهرت او را تا حد زیادی گسترش داد. امروزه هم کتابهای هیل به عنوان یکی از برترین ها در دسته بندی موفقیت شخصی شناخته می شود. 

هرچند تاریخ چاپ این کتاب سال 1937 است، اما هنوز دهه ها بعد از انتشار اولیه هم اثری الهام بخش و ممتاز به شمار می رود. هیل وارد دانشکده حقوق شد، اما به علت ناتوانی در پرداخت هزینه های تحصیل، مجبور شد تا از تحصیل در رشته مورد علاقه اش انصراف بدهد. 

هیل در نویسندگی با استعداد بود و این کار را سابقا در دوران نوجوانی هم انجام داده بود. او در روزنامه ها و مجلات مختلفی قلم می زد. سردبیر آخرین روزنامه ای که در آن مشغول بود، از کار او رضایت زیادی داشت و به همین خاطر او را مامور کرد تا با افراد برجسته و معروف زمانه مصاحبه کند.

ناپلئون با افراد نامدار زیادی مصاحبه کرد. از جمله مشهورترین شان اندرو کارنگی بود که او را به علت مدیریت بر شرکت فولاد ایالات متحده می شناختند سپس، هیل با تشویق های اندرو کارنگی بر آن شد تا راز موفقیت افراد ثروتمند و معروف را بررسی کند.

 طی بیست سال با انسان های بسیار موفق زمانه خود مانند توماس ادیسون، الکساندر گراهام بل، جرج ایستمن، هنری فورد، المر گیتس، چارلز شواب، هنری فورد و ویلیام جنینگ برایان صحبت کرد. 

بعد از بیست سال مصاحبه و کسب دانش لازم، او کتابی در همین رابطه نوشت و در سال 2017،  فیلم بیندیشید و ثروتمند شوید از روی کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید ساخته شد. 

 

تصویر 1: نقل قولی از ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

 

این فصل در مورد چه چیزهایی صحبت می کند؟

ناپلئون هیل در فصل سیزدهم از کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید، در ادامه فصل دوازدهم–ذهن نیمه هوشیار، به گام دوازدهم برای کسب ثروت می پردازد و آن را توضیح می دهد. او در این فصل به مغز انسان توجه دارد. 

او دستگاه مغز را در حکم گیرنده یک ایستگاه رادیویی می بیند" مغز انسان نظیر اصلی که در پخش برنامه های رادیویی رعایت می شود می تواند افکاری را که به وسیله سایر مغزها پخش می شوند دریافت دارد". از نظر ناپلئون هیل، به طور دقیق تر در مغز انسان نیز تصور خلاق، دستگاه گیرنده مغز است که اندیشه های ارسالی از ذهن های دیگر را دریافت می کند. 

سپس او در مورد عوامل اثرگذار بر دریافت ارتعاشات مغزی دیگران صحبت می کند و موثرترین عامل را در این میان انگیزه هیجان جنسی می داند که در فصل قبلی در مورد آن سخن گفته شد. به گفته ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید این هیجان ذهن را حدی تحت تاثیر قرار می دهد که دستگاه تصور خلاق می تواند ایده ها و الهامات را دریافت کند. همینطور ایده ها و الهاماتی را که از سایر مغزها تولید شده اند هم دریافت می کند. 

او در کنار این دو عامل از اصل تلقین به خود نیز یک بار دیگر نام می برد و اعتقاد دارد بایستی هنگام استفاده از دستگاه های گیرنده و فرستنده مغز به سه نکته مهم یعنی ذهن نیمه هوشیار، تجسم خلاق و تلقین به خود توجه داشته باشید. 

 

تصویر 2: نقل قولی از ناپلئون هیل در کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید

بزرگترین نیروها ناملموس هستند

انسان همواره به امور فیزیکی که با حواس 5گانه خود قادر به درک و تجربه آنها می باشد علاقمند بوده است . اما به گفته ی ناپلئون هیل در زمان نگارش کتاب (دهه 40 میلادی) تحقیقات در مورد ابعاد غیرملموس نیز آغاز شده است. "ما به عصر بسیار باشکوهی می رسیم عصری که به ما نیروهای ناملموس جهان را بشارت می دهد. شاید به این نتیجه برسیم که خویش دیگر ما به مراتب از خویش جسمانی ما قویتر است". 

انگاه توضیح می دهد که نیروی انسان در قیاس با نیرو و نیروهای دیگر و ناملموسی که بر سرنوشت او و جهان به طورکلی حاکم هستند بسیار ناچیز است. "انسان توان این را ندارد که با نیروی ناملموسی که در امواج خروشان اقیانوس ها نهفته اند برابری کند . انسان توان آن را ندارد که نیروی ناملموس جاذبه را که کره زمین را در آسمان معلق نگاه داشته است و مانع از آن می شود که اشخاص به بیرون پرتاب شوند را درک کند چه برسد به انکه بخواهد این نیرو را کنترل نماید....".

داستان حیرت انگیز مغز 

همین مسئله ناتوانی انسان در قیاس با نیروهای طبیعی، در خصوص نیروهای مغز خودش هم صدق می کند. به این ترتیب که انسان با  همه علم و اطلاع خود، اطلاع چندانی از نیروی ناملموس اندیشه ندارد. انسان درباره شرایط فیزیکی مغز و شبکه پیچیده و ظریف آن اطلاعات ناچیزی را در اختیار دارد. 

اما همین انسان در حال حاضر  به عصری وارد می شود که این موضوع برایش از روشنی بیشتری برخوردار گردد. دانشمندان در حال حاضر به شدت درباره مغز مطالعه می کنند و با انکه هنوز در مراحل ابتدایی مطالعات خود هستند اطلاعات دست اولی درباره طرز کار مغز انسان فراهم آورده اند. 

چگونه می توان از ذهن گروهی استفاده کرد 

در این قسمت هیل با ادامه دادن صحبت های خود در مورد تحقیقات علمی درباره مغز، از هماهنگی میان ذهن خود و همکارانش برای کمک به مراجعان نام می برد. او می گوید آنها با استفاده از روش میزگرد همه اطلاعاتی را که هر یک از مغزهایشان در مورد مشکل دارد یک جا روی همریخته و به نتیجه می رسند.  

فیلم بیندیشید و ثروتمند شوید با الهام از کتابی به همین نام در سال 2017 ساخته شد. این اثر با دوبله حرفه ای فارسی هم اکنون در سایت رسابوک در دسترس علاقمندان قرار دارد.

اشتراک گذاری:

پیامها